TEAM Marek Pasierbski

Długołęka
System sygnalizacji pożarowej
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

GDAŃSK
SYSTEM ODDYMIANIA
Lastadia Office sterowanie wentylacją pożarową

Lastadia Office

Szczecin
sterowanie wentylacją pożarową
Napędy łańcuchowe CDP na Terminalu 1 Lotniska Chopina w Warszawie

Terminal 1 Lotniska Chopina

Warszawa
Napędy łańcuchowe CDP
Stara Kopalnia  z systemem oddymiania

Stara Kopalnia

Wałbrzych
SYSTEM ODDYMIANIA

Kontakt

D+H Polska mapa oddziałów

Znajdź kontakt do swojego oddziału:

 

Newsletter

Rodzaj subskrypcji

Sygnalizacja pożarowa w hali sportowej w Gnieźnie

28.11.2018

Hale sportowo-widowiskowe zaliczają się do obiektów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagają zastosowania systemu zabezpieczeń pożarowych. Szybkie wykrycie pożaru pozwala przede wszystkim na bezpieczną ewakuację, a także na ograniczenie strat spowodowanych rozprzestrzenianiem się ognia. W nowo wybudowanym obiekcie sportowym w Gnieźnie postawiono na system sygnalizacji pożarowej Protec i system oddymiania D+H.

 

Sygnalizacja pożarowa stanowi bardzo ważne ogniwo całego systemu zabezpieczeń pożarowych. Może wykrywać pożar, inicjować alarm, przekazywać sygnał do jednostki straży pożarnej lub np. do systemu oddymiania. W zależności od potrzeb i warunków panujących w obiekcie stosuje się różnego typu detektory. Najczęściej spotykane są punktowe czujki dymu montowane pod sufitem i w przestrzeni między-sufitowej. W Gnieźnie znalazły one zastosowanie w ciągach komunikacyjnych, natomiast na arenie hali zdecydowano się na optyczne czujki liniowe i czujki zasysające dostarczone przez D+H Polska.

Hala sportowa w Gnieźnie z systemem sygnalizacji pożarowej Protec

Hala sportowa w Gnieźnie z systemem sygnalizacji pożarowej Protec, fot. D+H

 

Liniowa detekcja

Hala sportowo-widowiskowa w Gnieźnie została otwarta we wrześniu 2018 r. Kubatura obiektu to ponad 37 tys. m³. Hala dysponuje pełnowymiarową areną przystosowaną do rozgrywek piłki ręcznej, koszykówki i futsalu. Właśnie w tej przestrzeni wykorzystano optyczne czujki liniowe 6000/FIREBEAM40, które są w stanie wykryć pożar w zasięgu do 100 metrów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu podczerwieni odbijanej od pryzmatu umieszonego na przeciwległej ścianie. Montaż pryzmatu jest praktycznie bezinwazyjny, bowiem nie wymaga doprowadzania przewodów. Zastosowanie tego typu detektorów nie było przypadkowe: są one znacznie mniej narażone na uszkodzenie mechaniczne, np. spowodowane uderzeniem przez piłkę, oraz znacznie łatwiejsze w montażu i późniejszym serwisie (wysoki strop hali nad niecką).

Optyczna czujka liniowa 6000/FIREBEAM40

Optyczna czujka liniowa 6000/FIREBEAM40 wykrywa pożar w zasięgu 100 metrów, fot. D+H

 

Zasysanie w niewidocznej strefie

Z uwagi na zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne dodatkową detekcję zastosowano w przestrzeni między-stropowej hali – to tutaj ukryte są wszystkie instalacje obiektu.  Rozprowadzono w niej rurki próbkujące czujki zasysającej ProPoint PLUS. Posiada ona możliwość kalibracji trzech stopni czułości detekcji - A, B i C, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować ją do miejsca zastosowania. Czujka może dozorować maksymalnie cztery osobno identyfikowane strefy. Każdy z czterech kanałów jest nadzorowany przez osobny moduł SCD, w którym odbywa się detekcja optyczna i CO. W gnieźnieńskiej inwestycji zastosowano detektory zasysające w wariancie dwu- i jednorurkowym. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że serwis nie musi mieć dostępu do przestrzeni między-stropowej nad boiskiem, gdyż wszystkie prace serwisowe prowadzone są przy samej czujce zawieszonej na ścianie, co oznacza, że płyta na pewno nie zostanie uszkodzona przez rusztowanie lub podnośnik.

Czujka zasysająca ProPoint PLUS ułatwia prace serwisowe, fot. D+H

Czujka zasysająca ProPoint PLUS ułatwia prace serwisowe, fot. D+H

 

Punktowa sygnalizacja

W pozostałych częściach obiektu znajdziemy interaktywne, adresowalne czujki optyczno-termiczne 6000PLUS/OPHT. Zapewniają one skuteczną detekcję realnego zagrożenia pożarowego - ryzyko błędu jest tu dużo mniejsze niż przy standardowych czujkach ze względu na działanie dwóch zależnych od siebie sensorów - optycznego i termicznego. Detektory punktowe Protec posiadają zaawansowany algorytm analizy czynnika pożarowego, a odpowiednia konstrukcja komory pomiarowej sprawia, że są odporne na absorbcję kurzu. Co więcej, mogą posiadać wbudowane sygnalizatory akustyczne lub głosowe. Są to jedyne tego typu czujki na rynku, które posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP. Do wyboru jest 7 komunikatów głosowych emitowanych w czasie zagrożenia, istnieje też możliwość zamówienia czujek z niestandardowym komunikatem. Nad pracą wszystkich opisanych urządzeń czuwa centrala sygnalizacji pożarowej Protec 6400.

Adresowalne czujki optyczno-termiczne w ciągach komunikacyjnych hali sportowej, fot. D+H

Adresowalne czujki optyczno-termiczne w ciągach komunikacyjnych hali sportowej, fot. D+H

 

Udana współpraca

W klatkach schodowych hali sportowej zastosowano grawitacyjny system oddymiania D+H.  W jego skład wchodzą kompaktowe centrale oddymiania RZN, klapy oddymiające oraz przyciski oddymiania RT45. Na co dzień klapy mogą być wykorzystywane do naturalnej wentylacji tych przestrzeni. System oddymiania sprzężony jest z nadrzędnym wobec niego systemem sygnalizacji pożarowej Protec.

Oddymianie grawitacyjne w klatkach schodowych, fot. D+H

Oddymianie grawitacyjne w klatkach schodowych, fot. D+H

 

Hala sportowa w Gnieźnie to przykład wzorowo zabezpieczonego obiektu, w którym zastosowano dwa systemy z oferty D+H Polska. Ich sprawne działanie to efekt przemyślanego projektowania uwzględniającego funkcję obiektu i wymagania stawiane przez projektantów oraz inwestora.