TEAM Marek Pasierbski

Długołęka
System sygnalizacji pożarowej
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

GDAŃSK
SYSTEM ODDYMIANIA
Lastadia Office sterowanie wentylacją pożarową

Lastadia Office

Szczecin
sterowanie wentylacją pożarową
Napędy łańcuchowe CDP na Terminalu 1 Lotniska Chopina w Warszawie

Terminal 1 Lotniska Chopina

Warszawa
Napędy łańcuchowe CDP
Stara Kopalnia  z systemem oddymiania

Stara Kopalnia

Wałbrzych
SYSTEM ODDYMIANIA

Zamek Lublin

Przycisk oddymiania RT oraz system oddymiania na Zamku w Lublinie

Kraj:

Miejscowość: 
Lublin

Typ obiektu:

Zastosowane rozwiązania: 
napędy drzwiowe DDS, siłowniki do okien KA 34/500, centrala RZN, przyciski oddymiania RT 45, czujki dymu OSD 23

 

 

Siedzibą muzeum od 1957 r. jest Zamek w Lublinie, położony na wzgórzu, tuż obok zabytkowej starówki. Został ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego. Murowany Zamek otoczony murem obronnym z bramą od zachodu powstał w miejscu istniejącej warowni. Z najstarszych budowli zachowała się trzypiętrowa wieża z XIII w. oraz kaplica Św. Trójcy, zbudowana na przełomie XIV i XV w.
W latach 1823-1826 powstał zespół neogotyckich gmachów przeznaczony na zakład karny. Podczas wojny – na Zamku mieściło się więzienie śledcze niemieckiej policji bezpieczeństwa. 
Po zajęciu Lublina przez wojska radzieckie więzienie przejęło NKWD. W połowie XX w. Zamek przekształcono w muzeum.
W Muzeum Lubelskim można zobaczyć wiele stałych wystaw tematycznych, m.in.: ekspozycję archeologiczną, wystawę monet i medali od X do XX w., galerię malarstwa, gdzie znajduje się m.in. "Unia Lubelska" Jana Matejki.

 

Kompleksowy system oddymiania w zabytkowym obiekcie

W Muzeum Lubelskim wykorzystano kompleksowy system oddymiania D+H Polska, złożony z napędów drzwiowych DDS 54/500, napędów łańcuchowych do stolarki okiennej KA 34/500, a także central modułowych RZN oraz przycisków oddymiania RT 45 i optycznych czujek dymu OSD 23.

Zadaniem systemu oddymiającego jest ochrona życia ludzkiego i umożliwienie ewakuacji oraz zminimalizowanie szkód wywołanych przez pożar. W praktyce sprowadza się to do zapewnienia drożnych i niezadymionych dróg ewakuacji. Systemem oddymiania zarządza centrala RZN. Zostaje uruchomiony przy pomocy przycisku oddymiania lub czujki dymu. Podczas pożaru elektryczne napędy okienne lub drzwiowe otwierają otwory oddymiające w fasadach lub dachu budynku. Przez nie, na zewnątrz wydostają się trujące gazy i gorące powietrze. Dzięki temu drogi ewakuacyjne spełniają swoją funkcję.

Przyciski RT 45 oferowane są w pięciu wersjach kolorystycznych, co pozwala na ich jak najlepsze wpasowanie w wystrój architektoniczny wnętrz. Przyciski sygnalizują dodatkowo stany robocze i alarmowe.

Napęd drzwiowy DDS 54/500 firmy D+H przygotowano z myślą o potrzebie automatycznego sterowania drzwiami, pozwalając na ich otwarcie w określonych sytuacjach, takich jak ewakuacja, napowietrzanie, bądź wyrównywanie ciśnień w systemach przeciwpożarowych budynków.

Rozwiązania elektroniczne zastosowane w napędzie stanowią sedno innowacji technicznych. Umożliwiają otwieranie zarówno pojedynczych skrzydeł jak i podwójnych, w których ważna jest kolejność otwarcia i zamknięcia. Napęd DDS 54/500 jest przystosowany do współpracy z systemami kontroli dostępu, systemami domofonowymi i dowolnym elektrozamkiem, a także ma możliwość sygnalizacji stanu położenia.

Napęd KA 34 natomiast jest przeznaczony do sterowania większością typów stolarki okiennej i drzwiowej. Różnorodność kolorów i konsol mocujących, regulowane wymiary oraz dobór długości wysuwu do indywidualnych potrzeb i specyfiki obiektu, umożliwiają wykorzystanie napędów w każdej przestrzeni, również w tak wymagających, jakimi są obiekty zabytkowe.

Urządzenia firmy D+H Polska posiadają CNBOP (Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej). Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie temperatury  i niezawodne w eksploatacji.

 

fot. Piotr Maciuk