Szukaj

20 lat D+H w Polsce

W 2020 roku firma D+H Polska obchodziła 20-lecie istnienia na rynku. Spółka, która początkowo była handlowym przedstawicielstwem niemieckiej firmy D+H Mechatronic AG w Polsce, z czasem zyskała na znaczeniu: postawiła na dynamiczny rozwój, przekształciła się w spółkę produkcyjno-handlową i obecnie ma status największej zagranicznej spółki córki w całej grupie D+H. 

Produkty D+H dawniej i dziś

 

Choć oferta D+H w Polsce ewoluowała i poszerzała się o nowy asortyment, jej trzon pozostał niezmienny. Napędy do okien i klap stosowanych w systemach oddymiania i naturalnej wentylacji, charakterystyczne przyciski oddymiania w pomarańczowych obudowach, które większość z nas kojarzy z klatek schodowych, oraz centrale stanowiące serce całego systemu – te produkty pozwoliły na dobre zadomowić się D+H na rynku systemów bezpieczeństwa pożarowego w Polsce. Co ciekawe, większość oryginalnych rozwiązań na przestrzeni lat uległa niewielkim modyfikacjom. 

Mechanizmy opracowane kilka dekad temu przetrwały próbę czasu, a niemiecka jakość zyskała uznanie wśród naszych projektantów, instalatorów i wykonawców. D+H odegrało też niebagatelną rolę w czasie, kiedy dla systemów Euro-SHEV zaczęła obowiązywać norma EN 12101-2 – edukując z zakresu nowych przepisów i oferując kompletne rozwiązania z certyfikatem EN. Jako jedna z niewielu firm na ówczesnym rynku skutecznie wypracowała obowiązujące do dziś standardy związane z odprowadzaniem ciepła i dymu w razie pożaru. 

Sukcesywny rozwój 

Firma D+H Polska zaczęła działać w 2000 r. jako oficjalne przedstawicielstwo D+H Mechatronic AG – globalnej grupy z siedzibą w Ammersbek w Niemczech. W Polsce pierwsze biuro otwarto we Wrocławiu, gdzie obecnie znajduje się główna siedziba spółki. Oddziały handlowe i biura funkcjonują także w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Białymstoku. Na początku D+H Polska tworzyło zaledwie kilka osób, z czasem zespół urósł do liczby ponad 50 pracowników. Znacząco zmieniła się też struktura zarządu polskiej spółki. Aktualnie tworzą go Prezes Zarządu Mariusz Ziemecki, Wiceprezes i Dyrektor Techniczny Przemysław Knura oraz Wiceprezes i Dyrektor Finansowa Agnieszka Fiałkowska. Jest to pierwszy taki przypadek w historii grupy D+H: dotychczas w zarządzie zagranicznych oddziałów zawsze zasiadała osoba z ramienia spółki matki w Niemczech. To niewątpliwie wyraz dużego zaufania ze strony właścicieli firmy i znak, że polski oddział rozwija się we właściwym kierunku. Potwierdzają to także wyniki sprzedaży i osiągane rekordy obrotów w latach 2018 i 2019. 
 

Grupa D+H Mechatronic AG od początku swego istnienia ma charakter rodzinny.  Powstała w 1968 roku w Hamburgu z inicjatywy Hennera Dingfeldera i Klausa Hadlera. W 1972 r. dołączył do niej Helmut Kern. Dziś w zarządzie firmy zasiada kolejne pokolenie, kontynuując misję założycieli. 

Siedziba D+H w Ammersbek

W Ammersbek w Niemczech mieści się główna siedziba D+H Mechatronic AG oraz zakład produkcyjny. Ten niezmiennie od ponad 50 lat stanowi gwarancję najwyższej jakości i niezawodności rozwiązań D+H.

Polska spółka została założona w 2000 roku. Na początku tworzył ją zaledwie kilkuosobowy zespół, dziś jest to ponad 50 osób – działających w centrali we Wrocławiu oraz w oddziałach handlowych na terenie całego kraju.

Kamienie milowe 

Zaufanie ze strony spółki matki przekłada się między innymi na możliwość realizacji własnych, często odważnych projektów. Jednym z nich jest centrala TSZ-200 – od początku do końca opracowana, skonstruowana i wdrożona do sprzedaży przez polski zespół, w oparciu o rodzimą myśl inżynierską. Centrala jest odpowiedzią na zapotrzebowanie płynące z rynku – szukano urządzenia, które pozwalałoby na jednoczesne zasilanie, kontrolę i sterowanie systemami mechanicznej wentylacji pożarowej w dużych obiektach, w tym także w garażach podziemnych. TSZ-200 pozwoliła zagospodarować dodatkowy fragment rynku, a z czasem okazała się na tyle atrakcyjnym rozwiązaniem, że zaczęto ją wprowadzać do oferty innych spółek należących do grupy D+H. Podobnej wagi wydarzeniem było przeniesienie produkcji central panelowych D+H z Niemiec do Polski. Wymagało to spełnienia ściśle określonych wytycznych dotyczących procedur i dokumentacji, ale przełożyło się na bardziej konkurencyjną cenę dla całej grupy produktów. 
 

Własna siedziba

Jasno wytyczone cele i ich konsekwentna realizacja zaowocowały budową własnego obiektu o funkcji biurowo-magazynowej, w którym mieści się główna siedziba D+H Polska. Budynek znajduje się we Wrocławiu, tuż obok dużego węzła komunikacyjnego, który zapewnia wygodny wyjazd na Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8, drogę ekspresową S5 Wrocław–Poznań oraz drogę krajową nr 5 w kierunku Trzebnicy. Uroczyste otwarcie nowej siedziby D+H w Polsce miało miejsce w kwietniu 2018 r. Przecięcia wstęgi dokonali właściciele grupy, na zdjęciu od lewej: Christoph Kern, Helmut Kern i Dirk Dingfelder.

Budowa siedziby była także doskonałą okazją do zastosowania własnych systemów oddymiania, naturalnej wentylacji i sygnalizacji pożarowej. Działanie automatyki okiennej możemy tu zobaczyć nie tylko w showroomie, ale praktycznie w całej strefie biurowej. Okna w poszczególnych pomieszczeniach są otwierane za pomocą przycisku, pilota lub zdalnej aplikacji, z wykorzystaniem np. telefonu. W obiekcie znalazł też zastosowanie pełen przekrój rozwiązań z zakresu detekcji pożaru firmy Protec, której D+H Polska jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce.

Nowa siedziba D+H Polska

D+H Polska w 2020 r. obchodziła 20-lecie istnienia na polskim rynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że grupa D+H AG, w ramach której działa, powstała w 1968 roku – w ciągu ponad 50 lat swojej historii rodzinna firma stała się globalnym graczem i liderem w Niemczech. Podobnie jak D+H AG, także firma Protec została założona w 1968 roku. Współpraca D+H Polska z tym wiodącym producentem w ciągu kilku lat sprawiła, że systemy sygnalizacji pożarowej tej marki stały się popularne na polskim rynku, a firma D+H w 2019 roku osiągnęła status największego europejskiego partnera zagranicznego firmy Protec. Wykorzystując ponad półwieczne doświadczenia swoich dwóch głównych partnerów, jak również niewątpliwą synergię, jaka istnieje między systemami odprowadzania ciepła i dymu oraz sygnalizacji pożarowej, D+H Polska konsekwentnie umacnia pozycję rynkową i dostarcza kompletne, sprawdzone rozwiązania do stale rosnącej rzeszy swoich klientów.