Szukaj

Naturalna wentylacja w domu inteligentnym

Pojęcie domu inteligentnego stało się w ostatnich latach równie znane, co enigmatyczne. Każdy rozumie je nieco inaczej, ale zdecydowanej większości kojarzy się z przestrzenią naszpikowaną nowoczesnymi technologiami. ABB Living Space® Experience to miejsce, w którym możemy się przekonać, że technologię da się oswoić i przełożyć bezpośrednio na poprawę naszego codziennego komfortu, często w zaskakująco prosty i naturalny sposób.
 

ABB Living Space® Experience z naturalną wentylacją D+H

ABB Living Space® Experience w Warszawie, fot. D+H Polska

 

ABB Living Space® Experience to apartament pokazowy prezentujący nowoczesne systemy sterowania funkcjami budynku. Został podzielony na strefy takie, jak kuchnia, salon, sypialnia, gabinet i łazienka, w których realizowane są rozmaite scenariusze działania automatyki. Centralne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i żaluzjami, regulacja temperatury i wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach czy zarządzanie funkcjami sprzętu multimedialnego to tylko część z całej gamy możliwości, jakie można zobaczyć odwiedzając showroom stworzony przez ABB.

Naturalna wentylacja  w apartamencie pokazowym ABB

Okna w ABB Living Space® Experience zostały wyposażone w napędy D+H z nowej serii CDC, fot. D+H Polska

 

Powiew świeżości w nowoczesnej oprawie

W nawet najbardziej zaawansowanej technologicznie przestrzeni warto pamiętać o bezpośrednim dostępie do świeżego powietrza, które ma niezaprzeczalny wpływ na nasze dobre samopoczucie. W ABB Living Space® Experience wykorzystano napędy okienne z serii CDC firmy D+H, które umożliwiają otwieranie i zamykanie okien w oparciu o indywidualnie zaprogramowane scenariusze. Okna w przestrzeni dziennej mogą otwierać się np. podczas gotowania posiłków, natomiast w sypialni - wieczorem, przed pójściem spać, tak, aby pokój zdążył się przewietrzyć.

Napędy okienne D+H z serii CDC

Świeże powietrze w sypialni dzięki naturalnej wentylacji D+H, fot. D+H Polska

 

Naturalna wentylacja to także doskonałe uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej. Przykładowo, schłodzenie przestrzeni nad ranem pozwala na opóźnienie uruchomienia klimatyzacji w ciągu dnia. Okna wyposażone w napędy mogą otwierać się i zamykać w oparciu o sygnały wysyłane przez czujki wiatru i deszczu, pomiar temperatury i wilgotności, a także informacje o stopniu zanieczyszczenia powietrza.

Naturalna wentylacja D+H

Gabinet w apartamencie pokazowym ABB, również wyposażony w napędy okienne D+H, fot. D+H Polska

 

Dyskretna wentylacja

W ABB Living Space® Experience wykorzystano napędy z serii CDC w nowej, udoskonalonej wersji. Do bardzo dobrych parametrów technicznych dołączył atut nie do przecenienia – cicha, prawie niezauważalna praca łańcucha. Otwieranie i zamykanie okien jest dzięki temu nie tylko zautomatyzowane, ale także bardzo dyskretne.

Napędy okienne D+H  z serii CDC

Napęd łańcuchowy z serii CDC zastosowany w apartamencie pokazowym ABB, fot. D+H Polska

W apartamencie pokazowym ABB napędy zostały zamontowane nawierzchniowo – na ramie okna, ale warto wiedzieć, że można je także ukryć wewnątrz profilu. Innym rozwiązaniem, które pozwala estetycznie wkomponować napędy w stolarkę okienną, jest lakierowanie. Firma D+H Polska oferuje lakierowanie na dowolny kolor, również spoza palety RAL, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować napęd nawet do okien drewnianych.

Napędy łańcuchowe CDC

Nowa, udoskonalona wersja napędów z serii CDC charakteryzuje się bardzo cichą pracą łańcucha, fot. D+H Polska

 

Naturalna wentylacja w ABB Living Space® Experience, podobnie jak wszystkie zastosowane tam rozwiązania, jest sterowana w oparciu o standard KNX. Jest to otwarty standard zarządzania instalacjami budynkowymi, który ma zapewniać niezawodność i nieskończone możliwości rozbudowy. W przypadku naturalnej wentylacji oznacza to, że możemy dodawać dowolne scenariusze działania napędów. Okna mogą otwierać się w zależności od temperatury, wilgotności powietrza czy po prostu preferencji użytkowników. Przyjemnie jest obudzić się wdychając rześkie, poranne powietrze czy wrócić do świeżo przewietrzonego mieszkania. Wszystko to i wiele więcej znajdziemy w ABB Living Space® Experience.

 

Apartament pokazowy można odwiedzić osobiście umawiając się uprzednio z koordynatorem projektu. Kontakt: Tel. +48 22 223 77 77, e-mail: PL-livingspace@abb.com