Szukaj
  • Arena Lublin z systemem oddymiania D+H
  • Arena Lublin z systemem oddymiania D+H
  • Arena Lublin z systemem oddymiania D+H

Arena Lublin

Stadion Miejski w Lublinie jest zlokalizowany na terenach dawnej Cukrowni Lublin, w pasie zielonych terenów rekreacyjnych, w pobliżu rzeki Bystrzycy. Obiekt z zadaszonymi trybunami może pomieścić ponad 15 tys. widzów. System oddymiania na stadionie zaprojektowała i dostarczyła firma D+H Polska.

Bryła stadionu i elewacja integrują się z otoczeniem zielonym. Architekci z pracowni Estudio Lamela zdecydowali się bowiem zastosować fasadę z podłużnych, metalowych paneli okalających cały budynek, które nawiązują do płynącej rzeki. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania uzyskano wrażenie lekkości obiektu przy jednoczesnym zachowaniu charakteru budynku dostrzegalnego z dużej odległości, szczególnie po uruchomieniu systemu iluminacji. 

Na stadionie wykorzystano centrale sterujące RZN oraz napędy do okien oddymiających D+H Polska złożone z: napędów łańcuchowych KA, a także napędów rygla okiennego FRA. System oddymiania D+H Polska zastosowany w budynku, w wypadku zagrożenia ma za zadanie automatyczne udrożnienie otworów oddymiających. Centrale RZN przetwarzają sygnały wysyłane przez urządzenia przeciwpożarowe, sterując napędami znajdującymi się w oknach i klapach oddymiających. Dzięki otworom oddymiającym w fasadach i dachu obiektu, dym, trujące gazy i gorące powietrze mogą szybko wydostać się na zewnątrz, a drogi ewakuacyjne pozostają wolne od dymu. System utrudnia rozprzestrzenianie się żywiołu, co w znacznym stopniu minimalizuje straty materialne i pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo osób będących w budynku. Elektryczne napędy D+H Polska przeznaczone są do systemów oddymiania grawitacyjnego oraz naturalnej wentylacji. Różnorodność konsol mocujących i dobór długości wysuwu do indywidualnych potrzeb i specyfiki obiektu, a także szeroka gama kolorystyczna umożliwiają wykorzystanie ich niemal w każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni. Napędy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie temperatury i niezawodne w eksploatacji.

Kraj: 
Polska
Miejscowość: 
Lublin
Rok: 
2014
Typ obiektu: 
Obiekty sportowe
Zastosowane rozwiązania: 
Napędy
Oddymianie
Naturalna wentylacja
Zamknięcia ppoż.