Szukaj
  • Front Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego
  • Nowoczesna bryła budynku Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego

Biotechnologia

Instytut Biotechnologii w Gdańsku to nowoczesny obiekt zaprojektowany z myślą o potrzebach studentów i pracowników naukowych. Z jego funkcji wynikają określone standardy bezpieczeństwa pożarowego. Sterowanie systemem oddymiania i naturalnej wentylacji w budynku odbywa się za pomocą central RZN firmy D+H.

Gmach Biotechnologii wyróżnia się prostotą i nowoczesną elewacją ze szkła i stali nierdzewnej. W środku znajdziemy ponad 35 specjalistycznych laboratoriów, aulę na 178 osób, przeszkloną salę dydaktyczną, sale seminaryjne oraz gabinety. Wszystkie pomieszczenia są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek może pomieścić około 400 studentów i 180 pracowników naukowych. 

Zastosowane w obiekcie centrale panelowe RZN służą do sterowania systemami oddymiania i naturalnej wentylacji, w których skład mogą wchodzić takie elementy, jak napędy okienne, przyciski przewietrzania, przyciski oddymiania, czujki pożarowe, czujki pogodowe oraz regulatory temperatury pomieszczenia. W zależności od stopnia rozbudowania, centrale z serii RZN stosuje się w małych, średnich lub dużych obiektach, np. portach lotniczych, halach produkcyjnych czy centrach handlowych. Panelowa konstrukcja centrali umożliwia elastyczne projektowanie systemu, a także jego rozbudowę w razie potrzeby. Bogata oferta paneli D+H daje projektantom i instalatorom duże możliwości wyboru. Niezbędnym do realizacji funkcji pożarowych jest panel liniowy LE. Umożliwia on podłączenie maksymalnie do 14 czujek i 8 przycisków oddymiania. Ponadto, pozwala na sterowanie linią sygnalizacji alarmu lub uszkodzenia.  W powiązaniu z nim stosowany jest panel grupowy GE 628 V2, który zasila napędy elektryczne, reguluje czas i stopień otwarcia skrzydeł okiennych do wentylacji, a także wysuw napędów. Jeszcze inne możliwości daje panel pogodowy WE 516, który współpracuje z detektorami wiatru i deszczu umożliwiając ustawienie ich czułości w zależności od wymagań użytkownika czy funkcji obiektu.

Kraj: 
Polska
Miejscowość: 
Gdańsk
Rok: 
2016
Typ obiektu: 
Obiekty oświatowe
Zastosowane rozwiązania: 
Oddymianie