Szukaj
  • Laktha Center, fot. Ivan Smelov

Lakhta Center

Lakhta Center w Petersburgu to najwyższy budynek w Europie. Liczy 462 metry wysokości i jego strzelisty wierzchołek dosłownie znika w chmurach. Jest to jednocześnie jeden z najwyższych obiektów, w których wykorzystuje się naturalną wentylację. 

Ze względu na wysokość, projektanci musieli zmierzyć się z wyzwaniem w postaci ogromnego obciążenia siłą ssącą wiatru, jakiemu poddawane są okna w fasadzie. Siłowniki do okien w Lakhta Center znalazły zastosowanie w atriach, gdzie otwierają i zamykają skrzydła okienne w zależności od warunków pogodowych (wiatru i deszczu). Wszystkie napędy są podpięte do systemu zarządzania budynkiem. Dzięki temu można w skoordynowany sposób zadbać o cyrkulację świeżego powietrza zarówno w dzień, jak i w nocy.

Do obiektu trafiło 1240 napędów łańcuchowych KA o wysuwie 600 mm i tyle samo napędów okuć z serii VLD. Siłowniki napędzają okna o wysokości 120 cm i szerokości 93,8 cm. Optymalną wentylację zapewnia otworzenie skrzydeł okiennych na kąt 45 stopni, natomiast wyprodukowane specjalnie na potrzeby tego projektu konsole, pozwalają w wyjątkowych sytuacjach otworzyć okna nawet na kąt 80 stopni.

Napędy okuć obwiedniowych VLD zamontowane wewnątrz profilu okiennego odgrywają bardzo istotną rolę – dzięki nim możliwe jest równomierne rozłożenie ciśnienia na wszystkie punkty ryglowania. W ten sposób okna zachowują pełną szczelność nawet na bardzo dużych wysokościach.

Kraj: 
Rosja
Miejscowość: 
Petersburg
Rok: 
2019
Typ obiektu: 
Obiekty biurowe
Zastosowane rozwiązania: 
Napędy
Naturalna wentylacja