Szukaj
  • Outlet Center Factory Ursus
  • Świetlik w centrum handlowym Factory Ursus
  • Okna oddymiające w Factory Ursus
  • Siłowniki do okien oddymiających w Factory Ursus

Outlet Center Factory Ursus

Factory Ursus to obecnie największe centrum outletowe w Warszawie. W wyniku rozbudowy, którą ukończono we wrześniu 2015 r., obiekt zyskał powierzchnię ponad 6 tys. m². Nowa część pasażu handlowego jest zwieńczona świetlikiem i oknami oddymiającymi Euro-SHEV firmy D+H Polska.

Projekty centrów handlowych należą do najbardziej wymagających pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Obiekty te pełnią wiele funkcji – od handlowych przez usługowe po rozrywkowe – przyciągając tym samym ogromną liczbę osób, często nieznających zasad postępowania w przypadku zagrożenia. Do tego dochodzi psychologia tłumu, która zwykle wpływa niekorzystnie na sprawną ewakuację. Zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej, np. wybuchu pożaru, to wyzwanie, przed którym stają projektanci i architekci realizujący tego typu inwestycje.

Dym, czyli toksyczne produkty rozkładu termicznego i spalania, jest odpowiedzialny w prawie 90% za śmiertelność podczas pożarów. Rozprzestrzenia się szybko, ogranicza widoczność i często stanowi pierwsze zagrożenie, jeszcze przed ogniem. Skuteczny, dobrze zaprojektowany system oddymiania pozwala nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale także sprawnie przeprowadzić ewakuację osób znajdujących się w budynku. Jednym z jego elementów są okna oddymiające, często stosowane w centrach handlowych, gdzie występują duże przeszklone powierzchnie i świetliki, tak jak w Factory Ursus. W tym wypadku projektanci postawili na okna dachowe Euro-SHEV firmy D+H Polska. Ich nazwa pochodzi od angielskiego smoke and heat exhaust ventilation (systemy rozprzestrzeniania dymu i ciepła).

Okna oddymiające D+H ze względu na swoją wagę zostały wyposażone w napędy zębatkowe ZA105/1000-HS. Ich sterowanie odbywa się przez zintegrowany system elektronicznej synchronizacji oznaczony symbolem BSY+. Umożliwia on równomierne rozłożenie ciężaru skrzydła okiennego, jego bezpieczne otwieranie i zamykanie, jak też wyłączanie wszystkich napędów w przypadku przeciążenia. Napędy D+H można lakierować na dowolny kolor, również odwzorowujący wybraną fakturę, dzięki czemu to rozwiązanie da się bez trudu wpasować w każdy projekt architektoniczny. Okna wyprodukowane przez FKA-ALU i wyposażone w napędy firmy D+H zamontowano na systemie MB-SR50 firmy Aluprof. W efekcie udało się uzyskać wrażenie subtelnego szklanego zwieńczenia, które jednocześnie spełnia kilka bardzo ważnych funkcji: doświetla ciągi piesze pasażu oraz zapewnia ich oddymianie w przypadku sytuacji pożarowej.
 

Kraj: 
Polska
Miejscowość: 
Warszawa
Rok: 
2015
Typ obiektu: 
Obiekty handlowo-usługowe
Zastosowane rozwiązania: 
Napędy
Oddymianie
Naturalna wentylacja