Szukaj
  • Uniwersytet Leuphana

Uniwersytet Leuphana

Projekt centralnego budynku Uniwersytetu Leuphana powierzono Danielowi Libeskindowi, który słynie ze swojego wyrazistego, symbolicznego stylu. Było to dobre posunięcie – w Lüneburgu, mieście znanym z badań kulturowych, gmach uczelni nabrał niezwykle wyrazistej formy, obok której nie da się przejść obojętnie. 

Najbardziej charakterystycznym elementem budynku są ukośne ściany, z których praktycznie żadna nie stoi pod kątem prostym względem pozostałych. Ta niezwykła architektura wymagała precyzji i kompleksowego planowania w odniesieniu do systemu oddymiania i naturalnej wentylacji. D+H opracowało rozwiązanie integrujące pracę ponad 100 elementów w budynku. AdComNet to magistrala komunikacyjna, dzięki której rozmieszczone w zdecentralizowany sposób standardowe centrale oddymiania mogą być zintegrowane w prosty i dowolnie programowalny system oddymiania oraz naturalnej wentylacji. Oparty na modułowej konstrukcji system magistrali idealnie sprawdza się w obiektach, w których występują różnorodne wymagania w stosunku do oddymiania i przewietrzania, takich jak budynki wielopiętrowe, z kilkoma strefami pożarowymi.  W gmachu Uniwersytetu Leuphana magistralę wykorzystano m.in. do połączenia pracy siłowników okiennych D+H i systemu osłon przeciwsłonecznych. 

Jedną z zalet systemu AdComNet jest to, że pozwala na redukcję kosztów związanych z okablowaniem i rozmieszczeniem central. System można rozbudować w każdym momencie zarówno podczas montażu instalacji, jak i późniejszych prac związanych np. z przebudową. Zmiany w konfiguracji odbywają się bez ingerencji w okablowanie systemu. 
 

Kraj: 
Niemcy
Miejscowość: 
Lüneburg
Rok: 
2017
Typ obiektu: 
Obiekty oświatowe
Zastosowane rozwiązania: 
Napędy
Oddymianie
Naturalna wentylacja