Szukaj

Popraw klimat w swoim domu

W Polsce co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych. W wielu projektach możemy znaleźć okna, które ze względu na ograniczoną dostępność nie są później otwierane. Rozwiązanie jest banalnie proste, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może je zastosować w swoim domu. Okno wystarczy wyposażyć w napęd, który zautomatyzuje jego pracę.
 

Siłowniki do okien - napędy do okien D+H

 

Problem okien trudno dostępnych

Większość inwestorów bagatelizuje ten problem na etapie projektowania, a zauważa go dopiero podczas użytkowania – kiedy okna są już zamontowane. Z tego powodu nawet kilka skrzydeł okiennych może być całkowicie bezużytecznych. Okna zamontowane zbyt wysoko, abyśmy mogli dosięgnąć klamki najczęściej w ogóle nie są otwierane, stanowią jedynie źródło światła. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w łazience, garażu oraz w pomieszczeniach technicznych takich jak kotłownia czy pralnia. Brak dopływu świeżego powietrza może skutkować wilgocią, zagrzybieniem i utrzymywaniem się nieprzyjemnych zapachów.

Okna otwierane automatycznie

Wyposażenie okna w napęd D+H z serii VCD pozwala zautomatyzować jego pracę. Otwieraniem i zamykaniem skrzydła sterujemy za pomocą przycisku zamontowanego na ścianie lub pilota. Istnieje także możliwość sterowania pracą napędów z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym. To doskonałe rozwiązanie dla okien trudno dostępnych, ale również wszędzie tam, gdzie chcemy lepiej zagospodarować przestrzeń pod oknem. Napęd możemy zamontować samodzielnie na każdym etapie budowy, a także w wykończonym budynku. Warunkiem jest doprowadzenie zasilania do siłownika. Na kanale D+H Polska na YouTube są tutoriale pokazujące, jak zamontować napęd okienny VCD krok po kroku. Siłowniki z tej serii mogą być montowane w oknach plastikowych, drewnianych i aluminiowych. Na stronie www.napedyokienne.pl możemy w prosty sposób dopasować napęd do swojego okna. Standardowo siłowniki występują w kolorze srebrnym, ale istnieje możliwość polakierowania na dowolny kolor tak, żeby nie odznaczały się na tle stolarki.

 

Zobacz film: zastosowanie siłowników do okien trudno dostępnych

Naturalna wentylacja dla zdrowia

Automatyka okienna najczęściej pojawia się w dużych realizacjach, np. w biurowcach, gdzie pozwala na bezpieczne, bezobsługowe otwieranie okien. Z powodzeniem może być jednak stosowana w domach i mieszkaniach. Wyposażenie okien w napędy, zwłaszcza tych, które normalnie byłby nieotwierane, niesie ze sobą szereg korzyści. W łazience w szybki sposób usuwamy parę wodną i zmniejszamy poziom wilgoci. W garażu pozbywamy się zapachów opon, olejów oraz szkodliwych spalin. Naturalna wentylacja z wykorzystaniem napędów pozwala też na zmniejszenie kosztów klimatyzacji. Właściwa cyrkulacja świeżego powietrza ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Efektywna wentylacja pomieszczeń o różnych funkcjach

siłowniki do okien trudnodostepnych
Wentylacja na poddaszu

Garderoba to często niewielkich rozmiarów pomieszczenie, w którym przechowujemy odzież, pościel i ręczniki. Warto zadbać o prawidłową wentylację tej strefy, a jednym z prostszych rozwiązań jest wyposażenie okien połaciowych lub pionowych w siłowniki. Dzięki zastosowaniu automatyki okiennej w garderobie zyskujemy nie tylko świeże powietrze, ale także możliwość zabudowania przestrzeni pod oknem. Podobnie jest w łazience, gdzie okna są zwykle małe, często zamontowane pod sufitem. Naturalna wentylacja pozwala efektywnie usunąć parę wodną i zapobiegać powstawaniu wilgoci.

siłowniki do okien trudnodostepnych
Świeże powietrze w garażu i pomieszczeniach technicznych

Garaż to jedno z tych pomieszczeń w domu jednorodzinnym, którego funkcje ciężko jest jednoznacznie zdefiniować. Poza samochodem przechowujemy tu rowery i inne jednoślady, opony, oleje silnikowe, a także różnego rodzaju sprzęt sportowy. Nagromadzone na małej przestrzeni przedmioty sprawiają, że w garażu utrzymuje się nieprzyjemny zapach. Małe okna umiejscowione pod sufitem bardzo często pełnią jedynie rolę doświetli. Z pomocą siłowników mogą zapewniać efektywną, zdalnie sterowaną wentylację w garażu, a także w innych pomieszczeniach technicznych, np. w pralni lub kotłowni.

Siłowniki do okien połaciowych
Napęd zamontowany w oknie połaciowym
Siłowniki do okien pionowych
Napęd w tradycyjnym oknie pionowym

Odwiedź kanał D+H Polska na YouTube i poznaj korzyści płynące z zastosowania automatyki okiennej, a także zobacz, jak prosty jest montaż siłownika. Na www.napedyokienne.pl sprawdź, jaki napęd będzie pasował do Twojego okna.