Szukaj

8 zasad skutecznego systemu oddymiania

Podczas pożaru największe zagrożenie dla człowieka stanowi dym – 9 na 10 osób przebywających w budynku umiera z powodu zatrucia toksycznymi gazami spalinowymi. Właśnie dlatego dobrze zaprojektowany i skuteczny system oddymiania ma tak duże znaczenie. Co decyduje o tym, czy dany system zadziała właściwie w sytuacji pożaru? Przedstawiamy 8 zasad skutecznego systemu oddymiania.

System oddymiania w budynku1. Dobry projekt

Niezależnie od tego, czy system oddymiania ma obsługiwać kompaktową klatkę schodową czy duży obiekt podzielony na wiele stref, każdorazowo musi zostać zaprojektowany z uwzględnieniem kilku kluczowych parametrów. W projekcie pod uwagę bierze się nie tylko kubaturę i specyfikę obiektu, ale także kąt nachylenia dachu i czynniki zewnętrzne takie, jak strefa klimatyczna czy kierunek wiatru bocznego. Dobrze wykonany projekt przekłada się na efektywność systemu oddymiania.

2. Tylko rozwiązania sprawdzonych producentów

System oddymiania składa się z czujek dymu, central oddymiania, przycisków oddymiania oraz okien lub klap wyposażonych w siłowniki. Każdy z tych elementów ma znaczenie dla sprawnego działania całego systemu, dlatego najlepiej postawić na kompatybilne urządzenia od sprawdzonego producenta, posiadające wymagane certyfikaty i świadectwa dopuszczenia CNBOP.

3. Okna oznakowane znakiem CE

Zgodnie z przepisami nie wystarczy wyposażyć okna w napęd przeznaczony do oddymiania, aby było to okno oddymiające. Zgodnie z normą PN-EN 12101-2 urządzenie NSHEV (okno oddymiające) powinno być oznakowane znakiem CE, który zawiera szczegółowe informacje takie, jak czynna powierzchnia oddymiania czy klasyfikacja okna w świetle normy PN-EN 12101-2.

4. Montaż zlecony autoryzowanej firmie

Właściwy montaż i konfiguracja urządzeń mają kluczowe znaczenie dla późniejszego działania systemu oddymiania grawitacyjnego. Najlepiej zlecić instalację autoryzowanemu serwisowi, który specjalizuje się w obsłudze urządzeń danej marki. Daje to nie tylko pewność, że system został uruchomiony zgodnie ze sztuką, ale także przekłada się na dłuższą gwarancję na urządzenia.

5. Współpraca instalatora z producentem

Podczas instalacji i uruchomienia ważna jest współpraca pomiędzy wykonawcą i producentem urządzeń, która pozwala uniknąć błędów montażowych i niepotrzebnych kosztów. Często wymagana jest konsultacja czy po prostu dostęp do dokumentacji technicznej. Z tego powodu warto wybrać producenta, który oferuje profesjonalne wsparcie nie tylko na etapie zakupu, ale od projektu aż po realizację.

6. Regularna konserwacja

Kontrola i konserwacja urządzeń, które wchodzą w skład systemu oddymiania powinny odbywać się okresowo, w regularnych odstępach czasu - raz lub nawet dwa razy do roku w zależności od zaleceń producenta sprzętu. Za utrzymanie instalacji ppoż. w dobrej kondycji odpowiada zarządca budynku. Najlepiej, jeśli zleci serwis systemu oddymiania wyspecjalizowanej firmie, która posiada autoryzację producenta, a tym samym odpowiednią znajomość urządzeń.

7. Protokół dotyczący sprawności urządzeń

Konserwacja systemu oddymiania powinna zostać podsumowana protokołem, w którym zarządca znajdzie informację o stanie urządzeń, przeprowadzonych czynnościach, zaleceniach i terminach naprawy. Dokumentacja przeprowadzonych przeglądów i napraw będzie miała również znaczenie w przypadku wystąpienia pożaru, bowiem zarządca w takiej sytuacji musi wykazać, że system oddymiania był utrzymany w dobrym stanie.

8. Zlecenie całego procesu jednej firmie

Współpraca z jedną firmą – od projektu przez wykonawstwo po obsługę serwisową, zapewnia nie tylko kompleksową i profesjonalną obsługę, ale także szereg innych korzyści: przedłużoną gwarancję na urządzenia, szybką reakcję w razie usterek, możliwość konsultacji telefonicznej, rabaty na części zamienne i nowy sprzęt.

 

Więcej o systemach oddymiania D+H tutaj