TEAM Marek Pasierbski

Długołęka
System sygnalizacji pożarowej
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

GDAŃSK
SYSTEM ODDYMIANIA
Lastadia Office sterowanie wentylacją pożarową

Lastadia Office

Szczecin
sterowanie wentylacją pożarową
Napędy łańcuchowe CDP na Terminalu 1 Lotniska Chopina w Warszawie

Terminal 1 Lotniska Chopina

Warszawa
Napędy łańcuchowe CDP
Stara Kopalnia  z systemem oddymiania

Stara Kopalnia

Wałbrzych
SYSTEM ODDYMIANIA

Kontakt

D+H Polska mapa oddziałów

Znajdź kontakt do swojego oddziału:

 

Newsletter

Rodzaj subskrypcji

Najpopularniejszy siłownik do okien oddymiających 

ZA to najczęściej stosowany napęd do oddymiania z oferty D+H. Konstrukcja zaprojektowana na początku lat 70-tych okazała się na tyle dobra, że na przestrzeni lat przeszła minimalne modyfikacje. Zębatka, którą dziś możemy spotkać w niezliczonej liczbie obiektów, czy to na klatkach schodowych czy w dużych konstrukcjach dachowych, to wciąż ta sama niemiecka jakość i zestaw cech, które czynią ją niezawodnym rozwiązaniem do systemów oddymiania.

Pierwszy napęd zębatkowy opracowany w Niemczech niewiele różni się od współczesnej wersji ZA. Zmieniła się obudowa silnika, wprowadzono też wariant napędu bez tubusu. Drobne modyfikacje takie, jak opcja podłączenia zasilania z dwóch stron zwiększyły możliwości montażowe. Istotniejsze z punktu widzenia współczesnych standardów były jednak zmiany w programowaniu napędu i jego możliwości współpracy z innymi urządzeniami w danym systemie. Obecnie siłowniki do okien z serii ZA mogą być programowane indywidualnie lub łączone w grupy (np. wyznaczone dla danej strefy w budynku). 

Jeden z pierwszych napędów zębatkowy D+H

Jeden z pierwszych napędów zębatkowych D+H

Współczesny napęd ZA

Współczesny napęd zębatkowych z serii ZA

Zastosowanie napędów zębatkowych
Siłowniki z zębatką stosuje się w oknach, klapach dymowych i konstrukcjach dachowych. Najczęściej stanowią one element systemu oddymiania budynku - funkcja High Speed (HS) pozwala na szybkie otwieranie okien w przypadku pożaru. Okna wyposażone w napędy zębatkowe z powodzeniem mogą także realizować funkcję naturalnej wentylacji.
 

Siłownik do okien oddymiających - ZA

Świetlik w galerii handlowej z oknami otwieranymi za pomocą napędów ZA, Tarasy Grabiszyńskie, fot. D+H 

Siłowniki do okien oddymiających ZA

Siłowniki ZA w oknach oddymiających, Teatr Muzyczny Capitol, D+H

Do użytku wewnętrznego i nie tylko 
Napędy ZA zobaczymy zarówno w dużych świetlikach galerii handlowych, jak i w klatkach schodowych budynków mieszkalnych, gdzie otwierają klapy dymowe. Co ważne, dzięki obudowie odpornej na korozję można je także stosować na zewnątrz (napędy z opcją W) i w środowisku o podwyższonej wilgotności, np. na krytych pływalniach (napędy z opcją WS).
Opcja W

Opcja W

Z tubusem czy bez?
Zębatka w napędach z serii ZA najczęściej jest ukryta w tubusie, czyli w wykonanej z aluminium obudowie. Wariantowo napędy ZA są dostępne bez tubusu. Ich zastosowanie może być uzasadnione niewystarczającą ilością miejsca, np. w przypadku klap dwuskrzydłowych, gdzie napędy otwierające przeciwległe skrzydła mogłyby kolidować ze sobą. Wyeliminowanie tubusu pozwala rozwiązać ten problem. 
 

Napęd zębatkowy bez tubusu

Napęd zębatkowy bez tubusu

ZA to jeden z najbardziej uniwersalnych napędów do oddymiania, dodatkowo zapewniający zautomatyzowane przewietrzanie obiektu. Solidna konstrukcja idzie tu w parze z doskonałymi parametrami technicznymi i różnorodnymi możliwościami montażu. Sprawdź siłowniki do okien z serii ZA dostępne w naszej ofercie.