Szukaj

Wydajna wymiana powietrza + nieznaczne straty ciepła

Zdrowszy klimat w pomieszczeniach z naturalną wentylacją

W sezonie jesienno-zimowym zdecydowanie więcej czasu spędzamy wewnątrz budynków. W tych miesiącach w szkołach, biurach, restauracjach, obiektach sportowych oraz innych zamkniętych przestrzeniach będzie przebywać znacznie więcej osób jednocześnie. Na szczęście nawet w sytuacjach nadzwyczajnych – jaką jest obecnie ogłoszona pandemia – naturalna wentylacja zapewniania bezpieczny i zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Odprowadzanie szkodliwych mikrocząsteczek na zewnątrz poprzez regularną wymianę powietrza

W pomieszczeniach przewietrzanych w sposób zautomatyzowany zużyte powietrze jest zastępowane świeżym, a mikrocząsteczki, np. wirusów, są transportowane na zewnątrz. Tym samym przestrzeganie zasad higieny i dystansu jest uzupełniane o najskuteczniejszy komponent: świeże powietrze.

Wentylacja automatyczna

Zautomatyzowana naturalna wentylacja przekłada się na poprawę samopoczucia osób przebywających wewnątrz budynku. Zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale także optymalną temperaturę pomieszczeń, co ważne przy możliwie najmniejszych startach ciepła w sezonie grzewczym. Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne są mniejsze niż w przypadku stosowania alternatywnych systemów.

Rozwiązania D+H do przewietrzania zapewniają wymierne korzyści, stające się szczególnie istotne w kontekście minimalizowania ryzyka infekcji przenoszonej za pośrednictwem mikrocząstek, które unoszą się swobodnie w powietrzu. Naturalna wentylacja stanowi gwarancję niezbędnej wymiany powietrza.

Wentylacja mniejszych pomieszczeń i budynków

W przypadku małych pomieszczeń i stosunkowo niewielkiej liczby przebywających w nich osób intensywne wietrzenie z zastosowaniem rozwiązań do naturalnej wentylacji D+H prowadzi do dostatecznej, efektywnej wymiany powietrza. W zależności od pory roku i warunków pogodowych można konkretnie dobierać częstotliwość oraz czas przewietrzenia. Wskazane są cykle wentylacji, które są aktywowane w zależności od jakości powietrza w pomieszczeniu – do jej oceny można wykorzystywać między innymi pomiar poziomu CO2 lub siłę wiatru. System naturalnej wentylacji może być ponadto uruchamiany automatycznie, np. przed rozpoczęciem pracy lub w konkretnych odstępach czasowych. Systemem można też sterować manualnie z pozycji przycisku przewietrzania, pilota lub urządzenia mobilnego.

Napędy znajdują zastosowanie praktycznie w każdym rodzaju stolarki okiennej

Napędy okienne do montażu wewnątrz profilu

Wyjątkowa cicha i dyskretna praca oraz ukryty montaż sprawiają, że napędy z serii CDC są ulubionym rozwiązaniem architektów i  wymagających inwestorów.

Napęd do okuć activPilot Ergo firmy Winkhaus

Inteligentny napęd okuć BDT-Advanced uchyla, rozwiera oraz rygluje skrzydło okienne. Obsługujemy go manualnie lub za pośrednictwem smartfona czy pilota zdalnego sterowania.

Siłownik do okien VCD
Napęd łańcuchowy do montażu nawierzchniowego

Kompaktowe napędy do okien serii VCD mogą być montowane nawierzchniowo we wszystkich rodzajach okien. Długość wysuwu można w nich regulować za pomocą magnesu.

System naturalnej wentylacji możemy dowolnie konfigurować 

Podtynkowy sterownik wentylacji
Podtynkowy sterownik wentylacji

Kompaktowa centrala wentylacji VCM 05U pozwala na dyskretny montaż w puszce instalacyjnej. Można do niej podpiąć przyciski przewietrzania oraz czujki wiatru/deszczu.

Czujka wiatru/deszczu
Czujka wiatru/deszczu

Czujka WRS-S dokonuje pomiaru prędkości wiatru i natężenia opadów. Informacje przekazywane są do centrali, a następnie napędu, który automatycznie zamyka skrzydło okienne.

Regulator temperatury pomieszczenia
Regulator temperatury pomieszczenia

Natynkowy regulator RTR 231 w zależności od ustawienia w zautomatyzowany sposób otwiera i zamyka okna. Przeznaczony jest do systemów przewietrzania na 24 V DC lub 230 V AC.

Zdalne sterowanie
Zdalne sterowanie

Piloty zdalnego sterowania radiowego serii RCR przeznaczone są do bezprzewodowego sterowania napędami lub modułami D+H. Zasięg działania około 100 metrów.

Naturalna wentylacja w szkołachWentylacja większych pomieszczeń i budynków

Naturalna wentylacja pomaga tworzyć bezpieczne warunki do działalności firm i gastronomii, ponadto zapewnia funkcjonowanie szkół i innych obiektów użyteczności publicznej.

Duże pomieszczenia, w których jednocześnie i regularnie przebywa wiele osób, należy intensywnie wietrzyć w krótkich odstępach czasu. W szczególnych przypadkach może nawet zachodzić konieczność ciągłego wietrzenia. System naturalnej wentylacji D+H pozwala zapewnić wystarczającą wymianę powietrza, również w przypadku kompleksowych scenariuszy wentylacji w dużych budynkach. Rozwiązania D+H są w pełni kompatybilne z systemami BMS. Wszystkie komponenty takie, jak napędy do okien, czujniki, zegary sterujące, regulatory i przyciski są połączone w sieć za pośrednictwem wydajnych central.

Przykłady zastosowań

Ograniczenia powodowane przez jakość powietrza? Z nami nie musisz się tym martwić! Systemy naturalnej wentylacji D+H zapewniają świeże powietrze w obiektach na całym świecie. Zainstalowane i użytkowane stosownie do potrzeb stanowią gwarancję optymalnej, cyklicznej wymiany powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. W ten sposób kontrolowana naturalna wentylacja powoduje znaczną redukcję ryzyka zakażenia za pośrednictwem skażonych wirusami mikrocząsteczek.

Glucksman Library: Window & Door Accessories Ltd
Glucksman Library, Irlandia

Glucksman Library przy University of Limerick to jedna z największych bibliotek w Irlandii. Zautomatyzowana wentylacja biblioteki może być monitorowana i sterowana bezpośrednio z systemu zarządzania budynkiem. Świeże, sprzyjające koncentracji i pracy powietrze to zasługa systemu automatyki okiennej D+H.

k29, K29: Evaldas Lasys
k29, Litwa

W owalnej bryle k29 w Wilnie przez cały czas panują optymalne warunki do pracy. Jest to możliwe m.in. dzięki hybrydowemu systemowi wentylacyjno-chłodzącemu. W celu umożliwienia naturalnej wentylacji pomieszczeń biurowych napędy z serii CDC wyjątkowo cicho otwierają i zamykają okna zamontowane w fasadzie budynku. W atrium znajdziemy także okna dachowe wyposażone w napędy zębatkowe ZA.

Avila College: EBSA Pty Ltd
Avila College, Australia

Dobre powietrze ma decydujące znaczenie dla naszego samopoczucia i koncentracji podczas nauki i pracy. W uczelni Avila College w Mount Waverley na przedmieściach Melbourne rozwiązanie wentylacyjne D+H zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Dzięki indywidualnej koncepcji projektowej wszystkie okna są otwierane do odpowiedniej pozycji niwelując efekt przeciągów.